הגבול הדק בין חיים ומוות: סיפורה של שי רפאלי

"הרגע הזה, בו את מוצאת את הילדה שלך ברחוב, עם אנשים שלעולם לא היית בוחרת כחברה עבור הנסיכה שלך, שהשקעת בה הכול – הוא רגע מכונן". לפחות עבור תמר יעקובי, יחצ"נית בתחום העיצוב והאדריכלות

"שי נולדה כמתנה מלמעלה", מספרת תמר יעקובי, שהייתה חולת סרטן במשך שנים רבות, "קיבלתי המלצה מאחד הרופאים שטיפלו בי, להעניק חיים למישהו אחר ובכך לקבל את חיי בחזרה. הקשבתי לו ונכנסתי להריון. אלה היו חודשים של אושר צרוף". כששי נולדה העניקה לה אמה הכול, מבלי שהייתה צריכה לדרוש דבר, כפי שמפנקים את החיים עצמם.

מהר מאד התגלתה שי, בת הזקונים לשלוש אחיות נוספות, כילדה יצירתית ומורדת, "קראנו לה ילדת הכובעים, כי היא התאימה כובע מיוחד לכל אירוע, ועל הדרך הייתה מתריסה בעולם נגד ההליכה בתלם ובעד הייחודיות האישית שלה".
ההורים בילו את רוב שעות היום בעבודה, בעוד שי הפגינה עצמאות רבה ונשארה לבד בבית מגיל צעיר, "אני חושבת שמרוב אהבה פינוק, קצת שכחו להפגין בפניי סמכות הורית. זה בהחלט היה אחד הדברים שדחפו אותי מאוחר יותר לחפש אחר גבולות", מספרת שי.

בכיתה ט' היא החלה ללמוד אומנות ב"תלמה ילין", ובכך מימשה את החלום הגדול של חייה, אך תוך כדי הלימודים התגרשו הוריה. "הבית פתאום התפרק לי…" היא משחזרת, "התחיל בי חיפוש עמוק וכואב, אם משפחה לא נשארת לתמיד, אז מה זה בכלל משפחה? מה זה בית? איפה אני יכולה למצוא ביטחון? והשאלה הגדולה: לאן אני שייכת?". היא עזבה את הלימודים שעליהם חלמה, והלכה ללמוד עריכת וידאו וקולנוע.
לאחר שנים ספורות של השתלבות בתעשייה, בהן הספיקה לחוות מספר מערכות יחסים כושלות, היא החלה להרגיש שהכול הולך ומאבד צבע. החיים הפכו למקום אפור וריקני. "ידעתי שעובר עליה משהו", מספרת תמר, "אבל אז הגיע הרגע שהמציאות מתפוצצת לך מול העיניים, את רואה את הנסיכה שלך, האהובה שהשקעת בה הכול, עם האנשים הלא נכונים, בזמן ובמקום הלא נכונים, ואת מבינה שאין לך שליטה על כלום".

ערב אחד, מצב הרוח של שי הפך מטריד עד ששותפתה לדירה וחברתה הטובה, רוני, חשה שאינה יכולה להותיר אותה לבדה בבית. כנגד כל הסיכויים היא "סחבה" אותה איתה להרצאה של "קבלה לעם" בתל אביב ומאז הכול השתנה. "מאותו רגע נולדה לי ילדה חדשה", מספרת תמר, "הילדה פשוט חזרה לחייך".

שי הרגישה שאחרי שנים של חיפוש, משהו הצליח לפרוץ את חומות חוסר האמון ופשוט לדבר אליה, "מצאתי בית. מצאתי שייכות. היסוד הזה של משפחה וחברות שכל כך התערער עם השנים, קם פתאום לתחייה ותפס מקום חם בליבי. התגובה המיידית שלי הייתה לצאת מתל אביב, להתרחק מהחברה המדכדכת שהקיפה אותי, ולעבור לפתח תקווה כדי להיות קרובה יותר למרכז הקבלה". עם הכניסה לקהילת הלומדים שי הכירה את אמנון, הגבר שאיתו היא תבחר להמשיך את חייה, ולהקים משפחה.

שי מחייכת
שי לא בחרה סתם כך את החברה הזאת. זאת סביבה שבה כולם למען כולם.

"שי לא בחרה סתם כך את החברה הזאת. זאת סביבה שבה כולם למען כולם. ברמה של קבוצות וואטסאפ רבות משתתפים, שבה הם עוזרים אחד לשני בכל דבר, מבייביסיטר, דרך טרמפ, עד ארוחות לאימא טרייה שילדה לא מזמן. אין היום דברים כאלה, לצערי. אבל לשמחתי הילדה שלי חיה בתוך קהילה נדירה שכזו. הילדה הזאת שלא חייכה – היום כל מי שמכיר אותה יודע, שהחיוך לא יורד לה מהפנים".

הסיפור שלי שי הוא דוגמה אחת מיני רבות, לקסם של חכמת הקבלה וליכולתה לסייע לכל אחד, בכל מצב, למצוא את נקודת החיבור שלו עם עצמו ועם החברה, נקודת אור בחיים שתספק לו קרקע פורייה להתפתחות אישית וחברתית. זו התפיסה של "קבלה לעם", והיא פתוחה לאלו המבקשים את נקודת החיבור הזו.

להבין את התמונה המלאה


קבלו את התכנים החשובים של חכמת הקבלה
ישירות לתיבת הדוא"ל שלכם  Comments 7

  1. מרגש ומעניין. ואני שואלת, אם היהדות מצווה על מיצוות מוגדרות? איך הקבלה הופכת להיות מעשית ביום יום?…האם רק לאהוב, או דברים יותר מעשיים? אשמח לתגובות.

    1. ליפה צופיה פטיש: בודאי שיש מצוות מעשיות, וכל המקובלים הגדולים בכל הדורות תמיד הדגישו את חשיבות היהדות המעשית – שבת, כשרות, טהרת המשפחה וכל השאר, ואמרו שללמוד את תורת הקבלה ולהתעלם מהמצוות המעשיות זו טעות גדולה. אמנם, בשלבים הראשונים של הלימוד יכול להיות שלאדם עוד קשה לקיים ולכן צריך ללכת לאט ובהדרגה, אבל מי שמעוניין להישאר רק בלימוד הרוחני ולא להבין שיש לו ביטוי מעשי – עושה טעות חמורה. כך נהגו כל הצדיקים בעם ישראל, מרבי שמעון בר יוחאי ועד גדולי הצדיקים – הבעל שם טוב, בן איש חי, הרב מלובביץ' ואחרים.

  2. יפה שזה כך שהנתינה היא ללא תנאי באהבה ובלי אינטרסנטיות כי בחוץ זה נורא אנשים דואגים רק לעצמם וגם אם אני בדרך! הם פוגעים באחרים זה לא מפריע להם

  3. אכן משנה חיים 'קבלה לעם'. עזר לי מאוד גם בחיפושי אחר תשובות רבות לחיים. צפייה מתמדת בערוץ הטלויזיה העניקה לי המון תשובות לשאלות רבות לגבי החיים. מידע מהחברים שם ובמיוחד מהרב לייטמן. תודה לכם חברים ובמיוחד לרב לייטמן!!

  4. סיפור מאוד מרגש. טוב שיש תקווה לצעירים של היום, ראיתי בפייסבוק עוד סיפורים של ישראלים יפים עם חיפוש משמעות אמיתית שהגיעו לקבלה לעם, ממש מרגשים כולם. להורה זה מאוד חשוב שהילד/ה יגיעו להכלה, תובנות, ואושר בחיים האלה. באמת מיוחד שקבלה מעשית, שהיא חכמה עתיקה מאוד יש לה יכולת להביא את הצעירים של היום לאושר אמיתי והבנת החיים.

  5. גדול מהחיים, לצאת מסביבה שמורידה אותך למטה, למטה, למצב של דומם. ופתאום מתגלה זיק של תקווה להתחבר לחברה שרק מעלה אותך מעלה מעלה למצב "אדם".

  6. סיפור מרגש.. מכיר עוד אנשים שהחיפוש שלהם הוביל אותם לקבלה לעם, כולם עברו שינוי חיובי בחייהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *